La Liga, Bilbao fiton në sekondat e fundit, Valencia barazon me Atleticon

bilbao
Atletico Madrid u barazua 1-1 nga Valencia, ndërsa Athletic Bilbao arriti ta fitojë 2-1 sfidën kundër Leganes vetëm në sekondat e fundit. Këto ishin rezultatet e dy sfidave të prapambetura të javës së parë të La Ligas. Super-sfida mes Marcelinos dhe Simeones i përmbushi pritshmëritë. Në Mestalla formacioni i El Cholo Simeones funksionoi mirë në pjesën e parë. Antoine Griezman asistoi Correan, i cili realizoi në minutën e 26-të. I rikthyer në stol pas sfidës së super-kupës, Simeone nuk kishte ndryshuar shumë skuadrën, megjithatë Valencia reagoi mirë. Rodrigo ishte autor i barazimit në minutën e 56-të. Pas këtij goli të dyja skuadrat u përpoqën të luajnë për fitoren.

atl bilbao

Por asnjë nga ndryshimet në fushë nuk dha efekt dhe në fund Valencia dhe Atletico ndanë nga një pikë. Për sfidën tjetër në Bilbao u pa krejt tjetër ndeshje. Baskët ishin ata që shënuan të parët me anë të Nolaskoain. Susaeta ishte asistuesi. Megjithatë avantazhi nuk zgjati shumë Jonathan Silva i dha kuptim debutimit të tij me Leganes duke realizuar gol që në të parën. Ishte minuta e 33-të. Më tej Athletic Bilbao pati plot raste për të shënuar, por fati nuk ishte shumë me ta. Lëndimi i Aduriz ishte lajmi më i keq i kësaj ndeshjeje për skuadrën e Berizzos, por në minutat shtesë Iker Munian gjeti mundësi për të shënuar golin e fitores dhe kështu baskët e gjejnë veten mes 7 skuadrave që arritën të marrin 3 pikë nga java e parë.